Chairman Chris with Jaina and Jonathan Stamp winners Mixed Doubles

Chris the Chairman with Racheal Conway and Paolo Rossetti runners up Mixed Doubles.

Chairman Chris with Miriam Catlow and Racheal Conway Ladies Doubles winners

Chairman Chris with Claire Poulson and Naomi Faulkner Ladies Doubles runners up

Chairman Chris presenting Trophy to Jalna Stamp winner of Ladies Singles

Chairman Chris congratulating Claire Poulson Ladies Singles runner up

Chairman Chris presenting trophy to Andy Coles Mens Singles winner

Chairman Chris presenting Award to Jonathan Stamp Mens Singles runner up

Chairman Chris congratulating David Hall and Oliver Walker winners of Mens Doubles Plate

Alpa and Jaina Stamp Ladies Doubles Plate winners

Chairman Chris congratulating Naomi Faulkner Ladies Singles Plate winner

Chairman Chris congratulating Johny Conway winner Mens Singles Plate

Mini winner Nina Steele and runner up

Jasmine Stamp U14 Girls winner and runner up Sienna Stamp

Chairman Chris congratulating Nina Steele winner of the U8’s

2019 Mini runner up

Junior 2019 U10’s runner up Yayin Bajpayee

Chairman Chris congratulating Dara Mudhar winner U10’s

Chairman Chris presenting trophy to Jasmine Stamp winner of Girls U14

Chairman Chris congratulating Sienna Stamp runner up Girls U14

Chairman Chris congratulating James Dagger U16 Boys winner

Chairman Chris congratulating James Dagger Boys U16 runner up

SUMMER CLUB TOURNAMENT 2019 FINALS DAY REPORT

SUNDAY SEPTEMBER 8th

 

Well, what an incredible day!  From the get up and go just after 9:30 when all the umpire’s chairs were in place and multiple benches & chairs were set facing the action, we were blessed with perfect weather for tennis.  Sunny, warm but not too hot and with no wind, the ladies started us off with both singles finals.  Very tight three set matches saw Jaina edge past current champion Claire in the Tournament and Naomi win through against Alpa in the Plate.  At the same time Dara beat Yayin in the Under 10s final; more talent for the future!

The men took over centre stage for their singles battles and Andy Coles got past Jonathan in two tight sets and the remarkable, ambidextrous Johny triumphed over Olly in the Plate.

The battle of the youngest Stamps saw Jasmine win against Sienna before it was time for the more mature girls to double up and hit the courts.  Racheal & Miriam triumphed in another tight three setter against Claire & Naomi in the Tournament final and Alpa & Jaina put their stamp on the Plate by beating Fiona & Brigitte.

Another Chorleywood family battle saw Charles overcome brother James in the Boys under 16, umpired by DoT Steve Shea witnessing more future talent firsthand.  Playing yesterday saw Nina Steel triumph over Thomas Faura in the under 8s; we look forward to seeing more of them all!

There was nothing mixed about the mixed final; Jaina  & Jonathan battled back from a set down to topple Racheal & Paolo, adding to their Stamp collection to take the Tournament title in three with some high quality tennis.

The men’s Plate saw youth triumph over experience with Olly & David Hall winning in two against Andy Causton & David Baddeley although his mind may have been elsewhere with a kitchen full of food; thank you Elaine & Chrissie.

Finally, it was time for the Chairman to be helped out of his wheelchair and battle against the youngsters with Jonathan.  Unfortunately, we came up short in a tight two sets against Andy Coles & Paolo.   Jonathan later confirmed that Andy & Paolo had failed a drugs test, so Jonathan & I did win after all!  However, Jonathan was extremely tired after an incredible effort in three finals and may just have got that wrong.

A thank you to Lynda for organising all the trophies; Martin for running the bar; everyone that brought cakes & nibbles and all those who came along and supported the finalists.   It was a truly great, friendly family fun day with a tremendous atmosphere throughout.   We are truly blessed in simply having ‘nice’ people as members; long may that continue!    Finally, our grateful thanks to those who gave up (in most cases!) the bar and helped out with the important task of umpiring.  Always a challenge when you see nuts, bolts & washers falling off; hopefully they were indeed from the umpires’ chairs and not the umpires.

Here’s to next years’ Summer Tournament!  I cannot see what thrills & spills it’ll provide but then I haven’t got 2020 vision.

Happy hitting, Chris – Chairman

CHORLEYWOOD LAWN TENNIS CLUB SUMMER CLUB TOURNAMENT 2019

RESULTS

 MINIS 

UNDER 8 year old        WINNER  Nina Steel               RUNNER UP   Thomas Faura

UNDER 10 year old      WINNER  Dara Mudhar           RUNNER UP  Yayin Bajpayee

JUNIORS

UNDER 14 Girls        WINNER   Jasmine Stamp     RUNNER UP Sienna Stamp

UNDER 16 Boys        WINNER   Charles Dagger    RUNNER UP James Dagger

ADULTS

LADIES SINGLES    WINNER  Jaina Stamp            RUNNER UP Claire Poulson

MENS SINGLES       WINNER  Andy Coles             RUNNER UP Jonathan Stamp

LADIES DOUBLES   WNNER  Miriam Catlow & Racheal Conway

RUNNERS UP  Claire Poulson & Naomi Faulkner

MENS DOUBLES      WINNER  Andy Coles & Paolo Rossetti

RUNNERS UP  Chris VanDyk & Jonathan Stamp

MIXED DOUBLES     WINNER  Jaina Stamp & Jonathan Stamp

RUNNERS UP   Racheal Conway & Paolo Rossetti

PLATE WINNERS

LADIES SINGLES    Naomi Faulkner

MENS SINGLES      Johny Conway

LADIES DOUBLES    Alpa Stamp & Jaina Stamp

MENS DOUBLES      David Hall & Oliver Walker

 

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *